..:: Ondra[sej] :: Projekty :: Graphplan plánovač ::..
Ondra[sej] Home

[Tady bude nějaké moudro]

GPlan plánovač

GPlan :: Úvod

Možnosti jak získat známku z předmětu plánování a rozvrhování jsou v zásadě dvě - buď přijít řádně naučený na zkoušku, nebo (doma) nastudovat jeden plánovací algoritmus a v rozumné míře ho implementovat.

Druhá metoda je pochopitelně přitažlivější - a to nejen proto, že pro mě je mnohem přitažlivější udělat nějakou práci z klidu domova s rozvrhem jaký se hodí mě, než se stresovat na pevně zadaný problém. Dobrá motivace také je, že praktická implementace vede k lepšímu pochopení algoritmu a zároveň k praktickému poznání jeho problémů a výhod.

GPlan :: Řešení

Plánovač je založený na algoritmu graphplan, tedy na plánování s plánovacím grafem. Více o metodě Graphplan se lze dozvědět například na slidech promítaných na přednášce.

Proti verzi uvedené na přednášce plánovač nepoužívá pně instanciované akce, k jejich instanciaci dochází až ve fázi výstavby grafu. Při extrakci plánu se nepoužívá žádná heuristika (prostor pro možné zlepšení a zrychlení).

Pro zápis zadání se používá notace podobná programům v Prologu, její bližší popis naleznete v dokumentaci.

GPlan :: Závěr

Plánovač byl úspěšně použitý k složení zkoušky. Není možné ho srovnávat s produkčními (komerčními) systémy, k řešení jednoduchých úloh ale slouží stejně dobře. Během vývoje byl plánovač testován na modelových úlohách jako jsou hanojské věže, nebo svět kostek.

GPlan :: Download

Kompilovaná verze (jar - 36kB)
Dokumentace (pdf - 75kB)